Zaznacz stronę
  AUTOR: Kasia Lesińska
  DATA: Bez kategorii

  Jakie moduły tworzą event online?

  Jakie moduły tworzą event online? To częste pytanie dlatego zdecydowałem się napisać ten wpis. Sytuacja na świecie sprawiła, że diametralnie zmieniły się warunki organizowania wydarzeń masowych. Ograniczenia związane z gromadzeniem wielu uczestników na jednej powierzchni wymusiły na organizatorach zmiany. Wszyscy zaczęli poszukiwania nowej przestrzeni do wspólnych spotkań, stał się nią oczywiście internet.

  Jak się szybko okazało w organizowaniu wydarzeń online, towarzyszą nam zupełnie inne potrzeby. (Przeczytaj o różnicach między in-person a online). Na przykład ze względu na to, że mózg szybko się męczy, jeśli ma do czynienia z czymś jednostajnym. Trudno zmienić dotychczasowe kilkugodzinne kongresy na serię wykładów na ZOOMie czy MS Teams i oczekiwać, że poziom zaangażowania będzie zbliżony. Dlatego powstało specjalne rozwiązanie do organizowania eventów online, czyli e-eventów. Platforma, która przenosi internetowe wydarzenia na inny poziom. Jakie moduły w niej znajdziesz?

  Jakie moduły tworzą event online?

  Konkludując, podstawowymi funkcjonalnościami platformy e-event są: recepcja, scena główna, pokoje do sesji panelowych, lobby, część expo, help desk, green room i pokój techniczny.

  • Recepcja

  • Scena główna,

  • Pokoje do sesji panelowych,

  • lobby,

  • część expo,

  • help desk,

  • green room

  • pokój techniczny

  • specials / atrakcje

  Lobby

  Lobby służy przede wszystkim do nawigowania pomiędzy poszczególnymi elementami wydarzenia. Pozwala przełączać się między wydarzeniami, czy korzystać z dodatkowych opcji dostępnych w ramach konferencji. Innymi słowy, to takie wirtualne hotelowe lobby czy przestrzeń pomiędzy halami wystawienniczymi

  Scena główna

  Ponieważ na każdej konferencji w 'realu’ jest miejsce, w którym odbywają się najważniejsze wykłady, również online zorganizowano to podobnie. To tu, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni studia, znajduje się host/prezenter, który prowadzi spotkanie. (Jak wybrać prowadzącego wydarzenie online? Przeczytaj tutaj)

  Sesje panelowe

  To sesje tematyczne, uzupełniające i rozszerzające tematykę, omawianą na scenie głównej. Często mają postać moderowanych paneli dyskusyjnych i same w sobie funkcjonują jak samodzielne webinary. W spotkaniach pomagają rozwiązania pozwalające moderować dyskusję czy filtrować zadawane pytania, co jest szczególnie praktyczne w przypadku dużej liczby uczestników.

  Przestrzeń EXPO

  Przestrzeń wystawiennicza jest miejscem, gdzie partnerzy i sponsorzy mogą zaprezentować swoją ofertę i nawiązać kontakty z uczestnikami. Pozwala nie tylko przejrzeć materiały promocyjne, ale też spotkać się z ekspertem w danej dziedzinie. To tu uczestnik może otrzymać upominek – darmowy e-book czy kupon zniżkowy na usługi firmy nie będą ciążyć w torbie, jak fizyczne katalogi i zestawy długopisów.

  Miejsce do networkingu

  Bezsprzecznie brak możliwości swobodnego nawiązywania kontaktów jest tym, czego najbardziej brakuje uczestnikom konferencji online, odbywających się dotychczas stacjonarnie. Rozwój platform do transmisji online sprawia, że networking staje się jeszcze prostszy.  Obecne algorytmy same przeszukują listę gości i podpowiadają uczestnikowi osoby z tego samego miasta, z tej samej branży, czy współpracujące z tą samą firmą. Łatwo można wtedy nawiązać rozmowę i kontynuować ją w osobnym pokoju, rozmawiając 1:1 jak na każdym innym meetingu.

  E-event od kuchni

  Wydarzenie online nie może się odbyć bez wsparcia technicznego i operacyjnego. Do przygotowania gościa do wystąpienia służy tech room, ponieważ należy sprawdzić połączenie, prawidłowe ustawienie kamery i dźwięku prelegenta, dzięki czemu support ma pewność, że wszystko działa prawidłowo.

  Wirtualny green room nie ma nic wspólnego z pokojem o zielonych ścianach, które możemy zamienić komputerowo na dowolne tło. To rodzaj poczekalni, z której prowadzący i prelegenci – po przejściu tech roomu – oczekują na wejście “na żywo”. Ciekawy wpis o tym jak wygląda taki event przeczytasz tu:

  Wygodna transmisja online

  Reasumując, nie jestem zwolennikiem pokazywania martwych krzeseł. Uważam, że platformy internetowe powinny być skupione wokół kilku kluczowych rozwiązań. Muszą umożliwić rejestrację, uczestniczenie w wydarzeniach na scenie głównej, zapewnić atrakcyjną przestrzeń wystawienniczą oraz networking. Dzięki dodatkowym funkcjonalnościom uczestnik może swobodnie nawigować pomiędzy różnymi dostępnymi aktywnościami. Z wirtualnej recepcji może udać się na scenę główną, potem wziąć udział w wybranej sesji plenarnej, w przerwie sprawdzić ofertę strefy expo czy skorzystać z możliwości nawiązania kontaktów biznesowych. Dlatego w przypadku płatnych wydarzeń, specjalny wirtualny identyfikator pozwoli mu się dostać do materiałów premium, które nie są dostępne dla wszystkich uczestników.

  Dowiedz się więcej o platformach do wydarzeń 

  Zobacz także:

  20 pomysłów na wydarzenie online

  20 pomysłów na wydarzenie online

  20 pomysłów na wydarzenie online Nie ma odwrotu od wirtualnych eventów. Kiedy w marcu 2020 cały świat zamknął się w domach i kontaktował z innymi za pomocą Internetu, pojawiła się okazja, aby odkryć niewątpliwe zalety spotkań „na łączach”. Nie chcesz, aby Twoje...

  czytaj dalej
  Rejestracja uczestników na wydarzenie online

  Rejestracja uczestników na wydarzenie online

  Rejestracja uczestników na wydarzenie online Rejestracja uczestników na wydarzenie online, zawsze wiąże się z przetwarzaniem ich danych osobowych. Uczestnik musi więc zapoznać się i zaakceptować nie tylko warunki udziału w wydarzeniu, ale także cele i sposób w jaki...

  czytaj dalej
  Jak zwiększyć frekwencję na evencie online?

  Jak zwiększyć frekwencję na evencie online?

  Jak zwiększyć frekwencję na evencie online? Bardzo często w rozmowach o "onlinie" spotykam się z pytaniami typu:  Co zrobić, aby na organizowanym przez nas wydarzeniu online wzięło udział więcej osób? No właśnie, dlaczego tak jest, że bardzo często na naszym...

  czytaj dalej
  Skontaktuj się z nami!