Zaznacz stronę
    AUTOR: Piotr Majewski
    DATA: Bez kategorii

    Jak zwiększyć frekwencję na evencie online?

    Zastanawiasz się czasem jak zwiększyć frekwencję na evencie online? Często event managerowie poszukują odpowiedzi na to pytanie. W niniejszym artykule postaram się na nie odpowiedzieć i udzielić kilku praktycznych porad. Wydarzenia w sieci bardziej przypominają e-commerce, dlatego jeśli do tej pory zajmowaliście się wydarzeniami w realu pewne liczby mogą was zaskoczyć.

    Jak zwiększyć frekwencję na evencie online?

    Bardzo często w rozmowach o „onlinie” spotykam się z pytaniami typu:  Co zrobić, aby na organizowanym przez nas wydarzeniu online wzięło udział więcej osób? No właśnie, dlaczego tak jest, że bardzo często na naszym wydarzeniu w sieci jest mała frekwencja użytkowników? Dlaczego tak wielu z potencjalnie zainteresowanych uczestników te wydarzenia najprościej w świecie mówiąc „przegapia”?

    Powodów może być co najmniej kilka, postarałem zebrać się to w kilka porad. Zakładam oczywiście, że organizowane przez was wydarzenie, konferencja czy premiera produktu jest interesująca dla odbiorców i dostatecznie zadbaliście o treść i program takiego wydarzenia.  Aby twoi klienci chcieli wsiąść udział w planowanym wydarzeniu, musisz pamiętać, że działając w internecie, musisz myśleć o tym o swoim wydarzeniu kategorią onlin’u.

    Event online to bardziej e-commerce niż spotkanie w realu.

    Ważne, abyś zrozumiał, że organizowane przez ciebie wydarzenie powinieneś traktować jako e-commerce. Z wielu względów konferencja online przypomina bardziej sprzedaż w internecie niż dotychczasowy event 'In-person’ w prawdziwym świecie. Dlatego, powinieneś myśleć w kategorii realizacji swojego wydarzenia w internecie właśnie z tej perspektywy!

    Moi klienci bardzo często wręcz odrzucają ten sposób myślenia już na samym początku. Ostatnio spotkałem się z takim stwierdzeniem: „… nie no co ty, takie narzędzia to może stosować jakiś sklep internetowy, my robimy tylko konferencję online” – No właśnie robicie konferencję online, zatem obowiązują was reguły online’u.

     

    ja zwiększyć frekfencję na evencie online piotr pokazuje przykład z reala

    Skoro jest e-commerce i to musi być również i e-event…

    Jeśli do tej pory nie zajmowałeś się e-marketingiem takie pojęcia jak „lejek sprzedażowy” czy konwersja mogą być dla Ciebie nieznajome. Zapewne znajdziesz wiele dokumentów w internecie które je opisują. Dlaczego o tym piszę? To bardzo ważne z punktu widzenia tezy, którą postawiłem w poprzedniej części tego wpisu. Eventy online mają więcej wspólnego z e-commerce i marketingiem w internecie niż klasycznym podejściem marketingu wydarzeń. O różnicach pewnie jeszcze napiszę, aa razie, skupmy się na odpowiedzi na pytanie, jak zwiększyć frekwencję na evencie online. 

    Skoro event w sieci bardziej przypomina działania e-commerce czy e-learning ważne, aby traktować je podobnie. W internecie jest wiele szumu i wszyscy walczą o uwagę widzów. Zapewniam cię, że jest tutaj o wiele trudniej przykuć uwagę na dłużej niż 15 minut, nie wspomnę już o kilkugodzinnej konferencji. Aby zapewnić wystarczającą frekwencję, przyjmij, że nie wszyscy których zaprosisz na e-event się na nim zjawią. Ba, większość która się zarejestrowała, lub nawet zapłaciła za udział w twoim wydarzeniu, prawdopodobnie nie weźmie w nim udziału. Musisz zadbać o dobrą konwersję – wyjaśnienie to tobie na przykładzie.

    Przykład – Jak zwiększyć frekwencje na evencie online?

    Chciałbym przedstawić wam to na liczbach. Ważne jest aby w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszystkie działania marketingowe były ze mną skonsultowane. Często tak jest, że klienci wolą uczyć się na własnych błędach. Dlatego właśnie ten przykład, na jego bazie wyjaśnię gdzie kilka liczb można poprawić.

    Jedno z wydarzeń jakie ostatnio obsługiwałem, zakładało udział 1500 uczestników online. Organizator założył taką liczbę, ponieważ wydawała się mu ona realna z punktu widzenia jego doświadczeń z wydarzeń jakie organizował w realu. W trakcie targów, które gromadziły kilkudziesięciotysięczna publiczność ‘in-person’ nie było problemu spotkać się tam z grupą nawet 1000 klientów. W skrócie mówiąc – założył, że skoro liczba jego aktywnych klientów to 2,5-3 tys. klientów, a zdecydowana większość odwiedzała do tej pory stoisko na targach. Albo brała udział w konferencji, to bez problemu powinien uzyskać podobny poziom konwersji w internecie. Konwersja 60-70% to bardzo dużo, dlaczego zaraz wyjaśnię? 

    Otóż co się okazało? Liczba osób, która w ogóle odwiedziła „landing page” prowadzący do rejestracji na konferencję to 5 tys. osób (w tym unikatowych odwiedzających na poziomie 3,5 tys. wg. Google Analytics dostępnej dla tej strony).  Na event zarejestrowało się w sumie 727 osób, czyli ok 18%-20% wszystkich wyświetlających formularz. Czy to dużo, czy mało? Na pewno można by było ten wynik poprawić, dzięki zwiększeniu liczby osób odwiedzających stronę, lub płatnej kampanii Google Ads.

    Jak zwiększyć frekwencję na evencie online - przykład statystyki wejścia na landing page z google analitics

    Jak interpretować taki wynik? 

    Na początek powinniśmy się zastanowić, jak wygląda cała kampania informacyjna dotycząca omawianego wydarzenia, w tym wypadku konferencji online. Akcja informacyjna /reklamowa podzielona została na kilka etapów:

    Standardowa kampania mailingowa:

    Kampania zakładała wysyłkę kilku e-maili do poprzednich uczestników konferencji. W sumie to około 2000 adresów e-mail i obejmowała wysyłkę dosłownie 4-5 e-maili. Kampania dała w rezultacie 450 rejestracji. Dodam, że informacje na temat liczby odrzuceń, czy ilości e-maili w kampanii mailingowej, poruszę w kolejnym artykule. Jak skonstruować kampanię mailingową dla konferencji lub eventu online.

    Wspomaganie informacji o wydarzeniu w mediach społecznościowych.

    Często doradzam klientom, aby powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej agencji. Wspomaganie kampanią w mediach społecznościowych pomoże nam uzyskać wyższy wskaźnik konwersji. W prezentowanym przykładzie, dzięki mediom społecznościowym udało się zdobyć dodatkowe 238 osób. Działania w SM mogą być bardzo precyzyjnie analizowane dzięki takim narzędziom jak np. piksel dla Facebooka. Ilość osób która zarejestrowała się łącznie do wydarzenia to 727 osób. Zwróć uwagę, że taką dokładnie liczbę przedstawia poniższa ilustracja pokazująca ilość osób, które wypełniły formularz rejestracyjny.

    Jak zwiększyć frekwencję na evencie online - przykład analityki z hubspot

    Uwaga – ilość osób która wzięła udział w konferencji aktywnie to 485 osób,  z czego aktywny udział we wszystkich sesjach to tylko i aż 300 osób.

    Do materiałów w trybie 'na żądanie’ skorzystało dodatkowo 200 osób, z czego rejestracje po konferencji stanowiły dodatkowe 112 osób. Stanowi to cenną informację, ponieważ w sumie około 25% wszystkich uczestników zdecydowało się obejrzeć materiał w dowolnym dla nich terminie. Uczestnicy nadal byli zainteresowani treścią wydarzenia online, podjęli tylko decyzję, aby uczestniczyć w innej formie. Wniosek nie rezygnuj z wersji 'on-demand’. Wybierz platformę do wydarzeń online, która umożliwia udział wydarzeniu w innym terminie. 

    Na podstawie przedstawionego przykładu nie łatwo ocenić, że zgromadzenie aktywnych 1000 uczestników wydarzenia online to jest do osiągnięcia, ale nie jest wcale takie łatwe, jak się okazuje.

     

    jak zwiększyć frekwencję uczestników na evencie online -  zarejestrowani vs-zalogowani

     

    Zatem, jak zwiększyć frekwencję na evencie online?

    Dokładnie zaplanuj kampanię informacyjną do klientów, którzy brali udział w poprzednich wydarzeniach. Zaplanować komunikację jaką chcesz prowadzić z nowymi klientami, których chcielibyśmy zainteresować ofertą.  Informuj na bieżąco! Klienci muszą o wydarzeniu wiedzieć, być na nie zarejestrowani i w łatwy sposób się na nie dostać.

    Kampania mailingowa

    Zaplanuj dobrą kampanię e-mailingową do swoich kontaktów i uczestników poprzednich edycji. Komunikuj  w jasny sposób tak, aby od razu wynikały korzyści jakie niesie udział w evencie online. Stwórz plan kilku wiadomości e-mail, aby uczestnik utrzymał uwagę wokół przekazu i finalnie wziął udział w wydarzeniu. Ważne, aby potencjalni uczestnicy przeszli formularz rejestracyjny i jak najszybciej znaleźli się w grupie „zapisanych na wydarzenie”. Nie zakładaj, że wystarczy wysłać kilka e-maili, aby uczestnicy zarejestrowali się na wydarzenie.

    Wsparcie w płatnych kampaniach w mediach społecznościowych

    Często klienci, z którymi rozmawiam, nie biorą na poważnie komunikacji na temat wydarzenia online za pomocą mediów społecznościowych. (O płatnych kampaniach nie wspominając). Niewątpliwie firmy, które zostały zmuszone, do zmiany komunikacji ze swoimi klientami na skutek pandemii mają opór do wirtualnych wydarzeń. Traktują tę formę komunikacji przejściowo i nie widzą płynących z niej korzyści. Nie przejmuj się, to jest normalne, z  czasem nabiorą zaufania do twojej pracy.
    Komunikacja e-eventu w mediach społecznościowych jest niezmiernie ważna. Wydarzenia online, nie są niczym innym jak spotkaniami „społeczności” zgromadzonych wokół twojej marki. Zwróć uwagę, że w trakcie takiego wydarzenia, w jednym miejscu spotykają się zarówno pracownicy twojej organizacji jak jej klienci i odbiorcy. Ponadto nie do końca możesz przewidzieć w jakich mediach najczęściej przebywają twoi klienci. Ostatnio jeden z moich partnerów biznesowych był zdumiony, jak można zwiększyć frekwencję na evencie online dzięki kampanii na TikToku.

    III. Łatwy dostęp do wydarzenia

    Niezmiernie istotne jest to, aby dostęp do e-eventu był łatwy. Użytkownik nie powinien się wielokrotnie logować. Wchodząc z platformy, powinien mieć możliwość bardzo łatwego powrotu. Wiele nowoczesnych platform do wydarzeń online oferuje rozwiązania szybkiego logowania.  Albo za pomocą dedykowanego unikatowego linka, lub logowania za pomocą SSO czy danych z innych portali jak google, apple, facebook itp.  Dzięki temu, osoba zarejestrowana szybko znajdzie się na dedykowanej stronie wydarzenia. Nie zależnie czy przekieruje się przez link zapisany w kalendarzu albo na reklamę, która wyświetli mu się kiedy przeglądać będzie serwis informacyjny. Istotne jest to, aby użytkownik znalazł się natychmiast na stornie wydarzenia i nie musiała poszukiwać loginów czy haseł. Pamiętaj, źle zbudowany system rejestracji i ponowne logowania to najczęstszy powód z jakiego uczestnicy nie „wchodzą na wydarzenie”.

    jak zwiekszyć frekwencje na evencie online - przykład statystyki

    Jeśli zainteresował cię ten artykuł, zobacz również: zasada 3A – czyli moja e-eventowa bateria

     

    Zobacz także:

    20 pomysłów na wydarzenie online

    20 pomysłów na wydarzenie online

    20 pomysłów na wydarzenie online Nie ma odwrotu od wirtualnych eventów. Kiedy w marcu 2020 cały świat zamknął się w domach i kontaktował z innymi za pomocą Internetu, pojawiła się okazja, aby odkryć niewątpliwe zalety spotkań „na łączach”. Nie chcesz, aby Twoje...

    czytaj dalej
    Rejestracja uczestników na wydarzenie online

    Rejestracja uczestników na wydarzenie online

    Rejestracja uczestników na wydarzenie online Rejestracja uczestników na wydarzenie online, zawsze wiąże się z przetwarzaniem ich danych osobowych. Uczestnik musi więc zapoznać się i zaakceptować nie tylko warunki udziału w wydarzeniu, ale także cele i sposób w jaki...

    czytaj dalej
    Dlaczego komunikacja poprzez video jest lepsza?

    Dlaczego komunikacja poprzez video jest lepsza?

    Pierwszym narzędziem komunikacji był obraz. Nic więc dziwnego, że obrazki (za pomocą których przekazywano informacje już 300 milionów lat temu) przyswajamy szybciej niż tekst (rozpowszechniony dopiero dzięki wynalezieniu druku przez Gutenberga w XV w.). Pozytywny...

    czytaj dalej
    Skontaktuj się z nami!