Zaznacz stronę
    AUTOR: Kasia Lesińska
    DATA: Bez kategorii

    Poznaj zasadę 3A i zacznij organizować wyjątkowe wydarzenia online

    Jak zorganizować wydarzenie online? Co zrobić? O czym pamiętać? Na co zwrócić uwagę, aby wydarzenie online się udało? Poznaj zasadę 3A, z której korzystam przygotowując produkowane przeze mnie eventy online - oto 3A e-eventowa bateria!

    W tle nudne wystąpienie, a Ty scrollujesz wiadomości w telefonie lub trzeci raz czytasz folder z programem konferencji. Znasz to uczucie? Jak zorganizować wydarzenie online, które będzie ciekawe i przyniesie zamierzony efekt. Wydarzenia tradycyjne, te w salach konferencyjnych oraz te w przestrzeni internetowej rządzą się podobnymi prawami. Aby angażować i zapadać w pamięć, muszą zaciekawić odbiorców. To trochę tak jak z baterią – albo ją naładujesz, odnajdując motywację w świetnych przemówieniach i ciekawych wydarzeniach towarzyszących eventowi. Albo po nużącej serii wystąpień wyjdziesz z „rozładowany” i znudzony.

    Zadaniem e-eventu jest to, aby odwrócić uwagę od wszystkich innych rzeczy, które w danym czasie robimy. Treść musi być mocna, aby ludzie chcieli wziąć udział w e-evencie. Pamiętajmy, że online może wciągać równie podczas emisji na żywo, jak i po zakończeniu wydarzenia. Powszechne jest pobranie materiałów albo oglądanie sesji „on demand” (czyli na żądanie)”.

    Jak sprawić, by goście wydarzenia online naładowali swoje baterie i mogli potem przywoływać w pamięci najciekawsze elementy Twojej konferencji? Zastosuj zasadę trzech A – Aranżuj, Angażuj i Analizuj.

    Jak zorganizować wydarzenie online? Poznaj zasadę baterii 3A!

     

    e-Eventowa Bateria 3A

    Aranżuj

    To część organizacyjna, która powinna być przygotowana jeszcze przed eventem. Należy zaprojektować odpowiednią stronę (tzw. landing page), z której uczestnicy dowiedzą się szczegółów na temat całego wydarzenia i to m.in. tu będziesz prowadzić komunikację z klientami. Trzeba wysłać zaproszenia, a także zaopatrzyć się w moduł rejestracji i/lub zakupu biletu. Odpowiednio skonfigurowany system pozwoli monitorować zainteresowanie zaproszonych oraz weryfikować zgłaszanych chętnych.

    To także czas na aranżację spotkań, przygotowanie tematów, czy rozplanowanie sesji i czatów, itd.

    Angażuj

    „Ciekawa treść jest najważniejszym elementem – bez niej po prostu nie będzie wydarzenia” – mówi Majewski. Należy zatem zaplanować odpowiednią tematykę i prelegentów, obok których nie da się przejść obojętnie. „To headlinerzy (czyli inaczej gwiazdy wieczoru) decydują o tym, czy ktoś będzie chciał dołączyć do danego spotkania online” – kontynuuje. „Z badań wynika, że najważniejszy jest walor edukacyjny”, goście chcą wynieść coś ze spotkania i – jak się okazuje – niekoniecznie są to darmowe gadżety.

    Tym co odróżnia dobry e-event od prostego streamingu w sieci jest platforma. Umożliwia rejestrowanie jaki komunikacje z uczestkami.  Pozwala ona utrzymać zaangażowanie odbiorców. Profesjonalne narzędzie pozwoli dobrać odpowiednie funkcjonalności, które spowodują, że wydarzenie będzie bardziej „wciągające”, a zaproszeni skorzystają z dodatkowych opcji, takich jak możliwość networkingu, pokoje rozmów 1:1 czy dostęp do dodatkowych materiałów.

    Jak wskazuje CEO firmy MOOV „możliwość spotkania odpowiednich ludzi” jest według specjalistów kolejnym ważnym elementem e-eventu. „Badania pokazują, że wcale nie chodzi o spotkania na żywo, ale o spotkanie w ogóle. Preferencje respondentów dotyczące chęci spotkania osobiście czy porozmawiania za pomocą czatu rozkładały się mniej więcej po równo. Może się wydawać, że ‘w realu jest łatwiej’, ale w rozmowach online chętniej biorą udział także osoby nieśmiałe, którym pisanie przychodzi łatwiej. Jest zatem większa szansa na poznanie nowych ludzi.

    Poza edukacją i nawiązywaniem nowych relacji istotnym elementem jest rozrywka. Daje ona też największe pole do popisu, bo możemy dla gości zaplanować np. kurs o winie, online’owy stand-up czy szybki kurs przyrządzania danej potrawy.

    Analizuj

    Każdy e-event się kiedyś kończy, a wtedy przychodzi czas na podsumowania, analizy i wnioski. Przewagą wydarzenia online nad tym tradycyjnym jest dostęp do zdecydowanie większej ilości danych. Dzięki narzędziom do analityki możemy sprawdzić nie tylko frekwencję, ale zachowania gości, ich aktywność, udział w konkretnych prelekcjach i wykorzystanie poszczególnych modułów czy zainteresowanie udostępnionymi materiałami. Wiedza ta pozwala monitorować, segmentować i mierzyć skuteczność poszczególnych działań. „To mocne narzędzie marketingowe. Jesteśmy w stanie sprawdzić, ilu ludzi dowiedziało się o wydarzeniu, ilu zarejestrowało, jakie były ich preferencje w trakcie e-eventu i ile na to wydaliśmy – co do złotówki. Nie znajdziemy tego w działaniach offline”

    Naładuj akumulatory!

    „Oddziaływanie eventu, organizowanego w sieci jest dłuższe niż w przypadku wydarzenia na sali konferencyjnej”. Może w nim uczestniczyć większa widownia, a uczestnicy mogą się łączyć z różnych części świata. Trwa ono także długo po jego zakończeniu, a to ze względu na dostęp do materiałów pokonferencyjnych, czy możliwość odtwarzania nagranych materiałów. Treści można z łatwością udostępniać dalej w Internecie, co nie ma zastosowania w przypadku tradycyjnych spotkań. Metoda AAA sprawi, że Twój e-event będzie ładował baterie odbiorców jeszcze przez długi czas.

     

    Przeczytaj również: Online czy – Ofline oraz Jak budować zaangażowanie w trakcie eventu online

    Zobacz także:

    20 pomysłów na wydarzenie online

    20 pomysłów na wydarzenie online

    20 pomysłów na wydarzenie online Nie ma odwrotu od wirtualnych eventów. Kiedy w marcu 2020 cały świat zamknął się w domach i kontaktował z innymi za pomocą Internetu, pojawiła się okazja, aby odkryć niewątpliwe zalety spotkań „na łączach”. Nie chcesz, aby Twoje...

    czytaj dalej
    Rejestracja uczestników na wydarzenie online

    Rejestracja uczestników na wydarzenie online

    Rejestracja uczestników na wydarzenie online Rejestracja uczestników na wydarzenie online, zawsze wiąże się z przetwarzaniem ich danych osobowych. Uczestnik musi więc zapoznać się i zaakceptować nie tylko warunki udziału w wydarzeniu, ale także cele i sposób w jaki...

    czytaj dalej
    Jak zwiększyć frekwencję na evencie online?

    Jak zwiększyć frekwencję na evencie online?

    Jak zwiększyć frekwencję na evencie online? Bardzo często w rozmowach o "onlinie" spotykam się z pytaniami typu:  Co zrobić, aby na organizowanym przez nas wydarzeniu online wzięło udział więcej osób? No właśnie, dlaczego tak jest, że bardzo często na naszym...

    czytaj dalej
    Skontaktuj się z nami!