Pięć najważniejszych funkcji platformy do eventów online
Na jakie funkcje platformy do eventów online zwrócić uwagę. Aby organizować wydarzenia w internecie, przede wszystkim potrzebujesz narzędzi. Bezwzględnym minimum, aby zrealizować wydarzenie online, jest strona z umieszczonym na niej stramingiem. Wystarczy, że wyślesz do zainteresowanych link do takiej strony, aby mogli zobaczyć oni transmitowaną przez ciebie treść audio-wideo. Tak właściwie tylko tyle pozwala już na organizację eventu online! Jednak osoby, które mają już kilka eventów online za sobą wiedzą, że zdecydowanie warto zainwestować w rozwiązania, które ułatwią i usprawnią naszą pracę oraz korzystnie wpłyną na jakość wydarzenia. Poniżej znajdziesz listę kilku 5 funkcji, które mogą się okazać pomocne w twoim wydarzeniu.
1. Landing Page
Czyli dedykowana strona internetowa na której znajduje się harmonogram wydarzenia, informacja o prelegentach, oraz atrakcjach czekających na uczestników. Najważniejszą funkcją landing page jest umieszczony na tej stronie formularz rejestracyjny za pomocą którego uczestnicy wydarzenia mogą się do niego zarejestrować. Do strony tej podpięte powinny być ponadto statystyki Google Analitisc dzięki którym będziesz mógł dokładnie śledzić ilość wejść na stronę oraz inne informacje pozwalające analizować skuteczność kampanii reklamowych. Wiele platform posiada wbudowane narzędzia do tworzenia tzw. stron landing – pages
2. System rejestracji
System rejestracji to narzędzie służące do łatwego i bezpiecznego przyjmowania zgłoszeń uczestników wydarzeń. Rejestracja odbywa się przez formularz na stronie internetowej, a dane uczestników trafiają do bazy danych systemu. Większość aplikacji tego typu pozwala na automatyzację procesów związanych z rejestracją, jak obsługa płatności, fakturowanie czy komunikacja z uczestnikami System rejestracji online jest przy wydarzeniach online niezwykle pomocny. Po pierwsze umożliwia swobodny przepływ i rejestracja uczestników pomiędzy tzw.: landing pagem a platformą do wydarzeń online. Pozwalają na łatwą sprzedaż uczestnictwa oraz zabezpieczenie transmisji przed dostępem osób, które uczestnictwa nie wykupiły albo nie są zaproszone.
3. Narzędzia do angażowania uczestników (Czat, głosowania, ankiety)
Jedną z kluczowych funkcji platformy do eventów online jest czat za pomocą którego możesz prowadzić interakcje z uczestnikami spotkania. Do proste, ale bardzo przydatne narzędzie. Często podczas porównywania eventów in person a eventów online poruszany jest ten temat, ponieważ w trakcie standardowej konferencji w realu, aby można było wymienić spostrzeżenia i brać udział w dyskusji trzeba korzystać z dodatkowych narzędzi. To narzędzie często jest niedoceniane. Dzięki wbudowanemu do platformy czatowi można prowadzić różne angażujące interakcje z użytkownikami jak np. ankiety czy głosowania a wyniki publikować na bieżąco.
PORADA:
Moderować czat czy pozwolić uczestnikom na swobodne interakcje? To bardzo dobre pytanie, na które nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Moderowany czat pozwoli zablokować wypowiedzi nieprzyzwoite czy niemające wartości dla wydarzenia. Wymaga jednak zaangażowania moderatorów i może utrudnić komunikację między uczestnikami. Otwarty czat natomiast może stanowić wartość samą w sobie. Jeśli wywiąże się na nim rzeczowa dyskusja (co możemy prowokować pytaniami na czacie), to jest to dodatkowa wartość dla uczestnika. Z drugiej strony nigdy nie mamy nad nim pełnej kontroli.
4. Sesja Q&A – Live
Inaczej sesja pytań i odpowiedzi. Bardzo niezręczną i niestety częstą sytuacją jest brak pytań. Można zminimalizować ryzyko na dwa sposoby. Pierwszy sposób to przygotowanie kilku własnych pytań jeszcze przed wydarzeniem. Pozwolą one zapełnić przerwy i posłużą za margines błędu. Drugi sposób, który nie wyklucza pierwszego, to zachęcenie uczestników do zadawania pytań od samego początku wykładu i zbieranie ich w dokumencie, który następnie udostępnimy prowadzącemu. Dzięki czatowi online widzowie mogą zadawać pytania bez zaburzania biegu wykładu. Takie podejście zmniejsza też ryzyko, że uczestnik zwyczajnie zapomni, o co chciał zapytać.
5. „On Demand’ czyli na życzenie
Twoje wydarzenie online może być jak „netflix”! Jeśli ktoś nie przyjechał na klasyczną konferencję, to zwyczajnie stracił w online możesz dać dostęp wszystkim którym nie pasuje czas realizowania konferencji w tzw.funkcji On-Demand. Uczestnicy stracą możliwość interakcji na żywo z ciekawymi gośćmi, ale daje im to możliwość późniejszego obejrzenia konferencji i „skonsumowania treści”. Z jednej strony chcesz, żeby uczestniczyło jak najwięcej osób, a z drugiej mimo wszystko chcesz przekazać swoim klientom wartość konferencji. Zawsze możesz poinformować uczestników o możliwości obejrzenia nagrania dopiero po wydarzeniu. Wtedy będą mieli motywację, żeby się pojawić, a nieobecni nie ucierpią.
Przeczytaj również: https://e-event.org/jakie-moduly-tworza-event-online/