Co to jest xR?
Rozszerzona rzeczywistość (XR) z ang. ’extended reality’ wykorzystywana jest w najnowszej generacji produkcji filmowych i telewizyjnych. Ponadto, coraz częściej spotyka się ją na planach zdjęciowych i studiach telewizyjnych w trakcie produkcji programów i transmisjach na żywo (Przykładowo w relacjach typu sport itp.). Technologia xR rewolucjonizuje produkcję filmową i telewizyjną, ponieważ nie wymaga budowania scenografii, oraz organizowania planów zdjęciowych różnych lokalizacjach. Zanim zrozumiemy, o co w tym tak naprawdę chodzi, musimy na chwilę się zatrzymać. Przede wszystkim musimy zrozumieć kilka pojęć, które pewnie obiły się niejednemu z was o uszy. Prawdopodobnie nie raz słyszeliście słowo: Imersja lub technologia imersyjna. Nie wydaje się wam, że hasła VR, AR, MR, XR wychodzą do was nawet z lodówki? Dlatego chciałbym to wam wyjaśnić prostym językiem ewentowca.

Wszystkie technolgie VR/AR/MR/XR są technologiami Imersyjnymi, ale co to znaczy? To nic innego jak stwierdzenie ze to są technologie które dotykają bezpośrednio zmysłów człowieka i pozwalają na współpracę człowiek-komputer (z angielskiego human-machine) na tym poziomie. Powoduje tzw immersję zanurzenie się w wirtualnym albo takim hybrydowym świecie, takim realnym prawdziwym i tym generowanym komputerowo. Najprościej to mozna wytłumaczyć na następującym przykładzie – wyobraźmy sobie że kierujemy pojazdem a na szybie przed nami wyświetlane są informacje o np drodze którą podążamy, informacje na temat parametrów jazdy, nawigacja do nas mówi skreć w lewo za 100m, jednocześnie ta informacja pojawia się przed nami na ekranie który np wmontowany jest w frontowej szybie samochodu – i to jest przykład technologii imerysyjnej,
VR – wirtualna rzeczywistość – to zestaw gogli z ekranami. Zamiast na prawdziwy świat patrzymy na świat virtualny.
Poszerzona rzeczywistość (AR – Augmented reality) umieszcza wirtualne obrazy na żywym tle. Rozszerzając w ten sposób rzeczywisty świat, znasz ją ze smartfonów. Jednym z przykładów AR, jest katalog IKEA. Wybierając dla przykładu z katalogu IKEA sofę, możesz ją wirtualnie umieścić w swoim pokoju, tak jak by przymierzyć ją do wnętrza.
Rzeczywistość mieszana (MR- mixed reality). Jak sama nazwa wskazuje, rzeczywistość jest pomieszana, ponieważ równolegle widzimy świat realny i ale również obrazy wygenerowane przez komputer. Najlepszym przykładem mixed reality jest MS HoloLens, zestaw gogli w których jednocześnie możemy obserwować świat realny i ten cyfrowy. Przykłady : (Trimble + HoloLens), a jak chcecie bliżej troszkę to beyound.pl datacenter.
Co to jest xR, co to właściwie znaczy?
XR to termin odnoszący się do wszystkich środowisk imersyjnych. Zarówno tych prawdziwych jak i wirtualnych oraz tych połączonych ze sobą. Odnosi się również do innych interakcji pomiędzy 'człowiekiem a technologią’, generowanych przez technologię komputerową i urządzenia “do noszenia” (tzw werables). Podsumowując ten X, nie do końca reprezentuje (angielskie extended) . Przede wszystkim „x” reprezentuje informację, na temat wszelkich teraźniejszych i przyszłych technologii będących w interakcji z człowiekiem i jego zmysłami. Ale to zabrzmiało skomplikowanie.
„Technologie immersyjne (oddziaływujące na wszystkie zmysły), takie jak rozszerzona rzeczywistość (AR – augmented reality) i wirtualna rzeczywistość (VR – virtual reality) mogą zmienić sposób, w jaki użytkownicy wchodzą w interakcje ze środowiskiem fizycznym i cyfrowym, oraz swoimi urządzeniami”

Jak wykorzystuje się technologię xR na planie zdjęciowym.
No właśnie jak to teraz jak to się do zastosowania w wirtualnych eventach czy w wirtualnej produkcji na planie ? Tu trzeba być bardzo ostrożnym, bo za sprawą samego stwierdzenia 'Imersja’ nie sprawimy, że nasze wydarzenie w sieci będzie super immersyjne i zastąpimy nim rzeczywistość.
Rozszerzona rzeczywistość (XR) wykorzystywana coraz częściej na planach zdjęciowych filmów, w studiach telewizyjnych. Wykorzystuje się ją gównie w trakcie produkcji programów i transmisjach telewizyjnych i relacjach wydarzeń na żywo (jak sport np). Ta technologia rewolucjonizuje produkcję filmową i telewizyjną co najmniej z kilku powodów. Nie wymaga budowania scenografii czy np. organizowania planów zdjęciowych różnych lokalizacjach,
Przykład: Prawdziwy aktor stoi na planie zdjęciowym wykonanym z ekranów diodowych. Na ekranach LED wyświetlana jest animacja miasta. Kamera, która rejestruje działania aktora, wysyła informacje na temat swojego położenia względem ekranu (tzw koordynaty). Przesyła również informacje o ustawieniach obiektywu, zoom, focus, przesłona do komputera produkcyjnego. Komputer, produkcyjny, generuje materiał graficzny w taki sposób, aby perspektywa wyświetlanego materiału wideo zawsze się zgadzała. Dodam, że materiał ten jest tworzony w czasie rzeczywistym tzw. „real time rendering”. Dodatkowo komputer generuje dodatkową warstwę graficzną która jest jakby nakładana na obraz który rejestruje kamera. Ten obraz może być również trójwymiarowy i skorelowany z pozostałymi obrazami tak, aby całość tworzyła nowy obraz złożony z prawdziwych obiektów i tych wytworzonych komputerowo dość wiernie odwzorowujących rzeczywistość.
Przeczytaj również wpis – jakie moduły tworzą event online.
