20 pomysłów na wydarzenie online
Nie ma odwrotu od wirtualnych eventów. Kiedy w marcu 2020 cały świat zamknął się w domach i kontaktował z innymi za pomocą Internetu, pojawiła się okazja, aby odkryć niewątpliwe zalety spotkań „na łączach”. Nie chcesz, aby Twoje wydarzenie online było tylko zwykłym webinarem? Skorzystaj z rozwiązań, które zaciekawią odbiorców i umożliwią lepszą promocję sponsorom. Poznaj 20 pomysłów na wydarzenie online i wyróżnij się z tłumu dzięki dobrym praktykom takich firm jak Forbes, Adobe czy The New Yorker. „Nawet jeśli świat wróci do normalności, wydarzenia online zostaną z nami na stałe” – mówią specjaliści.
1. Zorganizuj improwizowany występ komediowy
Wielu z nas ogląda czasem skecze kabaretowe na portalach streamingowych. Czy jednak da się To zabawna możliwość zaangażowania uczestników wydarzenia. Improwizacja dzieje się tu i teraz, a występujący może wplatać zagadnienia z trwającego właśnie wydarzenia online do swoich żartów. Firma Almost (HYBRID) sprowadziła ekipę North Coast, zajmującą się improwizacją hip-hopową, aby zrealizowali premierę swojego materiału na żywo. Zanim rozpoczął się występ, uczestnicy na czacie wspominali wyjątkowe chwile ze swoich wcześniejszych wydarzeń. Nowojorscy artyści wykorzystali tę dyskusję, aby wpleść jej fragmenty w swoje show.
2. Latte Art
Tworzenie rysunków z kawy i pianki samo w sobie robi wrażenie? To co powiesz na tworzenie portretów uczestników wydarzenia na żywo na… powierzchni porannej filiżanki latte? Podczas „Monday Funday” Planety IMEX jeden z panelistów, który jest Coffee Art Creatorem w BaristArt, zaprezentował swoje niezwykłe umiejętności w zakresie zdobienia kawy. W tym samym czasie opowiadał o doświadczeniach, które doprowadziły go do obecnego zawodowego miejsca. Połączył więc wystąpienie z pokazaniem swojego doświadczenia, co okazało się świetną rozrywka dla zaciekawionych widzów.
3. Pokaz magiczny
Magiczne sztuczki są nietypowym sposobem zaangażowania publiczności. Mogą dać nieco oddechu w trakcie wydarzenia i wywołać zaskoczenie u odbiorców. Dobry magik jest w stanie utrzymać uwagę gości, dzięki licznym nieoczekiwanym momentom, zyska zainteresowanie i zaciekawienie, a publiczność będzie się zastanawiać „jak on to do cholery zrobił?”
4. Wirtualny koncert
Ideą wirtualnych eventów jest stworzenie niezapomnianego doświadczenia. Warto więc wziąć pod uwagę, że występ online musi być dostosowany do nowych warunków. Zamiast zwykłego streamingu, należy postawić na immersyjność. Świetnym przykładem takiego projektu jest „Where Do We Go? The Livestream” Billie Eilish. Po odwołaniu w 2020 roku jej wyprzedanej trasy koncertowej, artystka postanowiła dotrzeć do fanów w inny sposób. Koncert online wyprodukowano z użyciem masywnej LEDowej sceny o wymiarach 18x7m i ujęć z różnych kątów. Dzięki animacjom w tle, widzowie zostali zabrani w niezwykłą podróż. Wrażenia z tej wyprawy mogli wymieniać na żywo, za pomocą czatu a w sklepie online mogli kupić limitowane produkty.
5. Wyselekcjonowane ścieżki tematyczne
Przy kilkunastu lub kilkudziesięciu sesjach trwających jednocześnie, organizatorzy muszą wyselekcjonować i uporządkować przekazywane treści. Takie rozwiązanie przyjęli organizatorzy wydarzenia online „Forbes UNDER 30”. Uczestnikom oferowano różne ścieżki tematyczne – od sztucznej inteligencji po finanse i inwestycje. Goście mogli się więc skupić na jednym zagadnieniu lub przełączać pomiędzy poszczególnymi tematami, aby zróżnicować swoje doświadczenie. To istotna kwestia, ponieważ z badań wynika, że dla uczestników e-eventów najważniejszy jest walor edukacyjny (przeczytaj więcej w artykule Poznaj zasadę 3A i zacznij organizować wyjątkowe wydarzenia online).
6. Wyzwanie Tabeli Liderów
Zaproś uczestników e-eventu do rywalizacji! Punkty mogą zdobywać za uczestnictwo w prezentacjach, szkoleniach, spotkaniach i nie tylko. Dla najlepszych przewidziane są nagrody za aktywność. Wydarzenie z elementami grywalizacji o nazwie „The Zenith Live Challenge” stworzyła firma Zenith Live 2020. Gości wysłano na wirtualną misję, podczas której zbierali punkty za ukończenie kolejnych działań i wygrywali nagrody za przejście kolejnych modułów. Jeśli ktoś, zamiast upominku dla siebie, wolał wesprzeć potrzebujących, mógł przekazać darowiznę na sponsorowaną przez Zenith-Live organizację charytatywną.
7. Wirtualna foto budka
Foto budka zyskała na popularności już podczas spotkań tradycyjnych. Teraz można ją przenieść do przestrzeni wirtualnej. Użytkownicy mają do dyspozycji tła i ozdoby, działające podobnie jak filtry w serwisach społecznościowych. Gotowe obrazy można dostosowywać i personalizować, co ułatwia tworzenie atrakcyjnych treści oznaczonych marką organizatora. Uczestnicy mogą w prosty sposób udostępniać je na swoich prywatnych profilach. Z wykonanych zdjęć można też tworzyć nowe kolaże czy mozaiki.
8. Specjalne odznaki (badge)
Nagradzaj aktywność uczestników wirtualnymi odznakami. Specjalne odznaczenia możesz przyznawać za ukończenie poszczególnych zadań, podobnie jak zrobili to organizatorzy Advertising Week 2020. Żeby otrzymać odznakę uczestnik musiał ukończyć kurs i obejrzeć wszystkie sesje, z zakresu zarówno content marketingu, jak i kultury firmy. Uczestnik z największą liczbą odznak zostawał eventowym MVP. To zachęcało gości do pełnego uczestnictwa i odkrywania dostępnych treści poprzez grywalizację.
9. Wirtualna hala wystawiennicza
Hala expo w wersji online pozwala odpowiednio wyeksponować sponsorów i daje uczestnikom możliwość eksplorowania wirtualnych stoisk w taki sposób, jakby odwiedzało się je osobiście. Podczas World Employer Branding Day 2020 przygotowano stronę z dedykowaną grafiką, która wyglądała jak tradycyjne stoiska. Po wejściu na podstronę sponsora uczestnicy mogli oglądać materiały filmowe, porozmawiać na czacie z wystawcą, poczytać o firmie, umówić spotkanie itd. Jeszcze bardziej rozbudowane doświadczenie mieli goście wydarzenia DataRobot. Na stoiskach sponsorów mogli oglądać materiały emitowane „na żywo” i uczestniczyć w sesjach jeden do jeden z przedstawicielami firmy.
10. Sesje sponsorowane
Sesje sponsorskie są kluczową częścią e-eventów. Pozwalają wspierającym dotrzeć do uczestników ze swoim przekazem. Im lepiej opracowany i spójniejszy komunikat, tym łatwiej o dotarcie do uczestników, którzy nie będą odbierać przekazu tylko w kategoriach komercyjnych, ale po prostu wartości dodanej do wirtualnego wydarzenia.
11. Sponsorskie giveaway
Rozdawanie nagród to świetny sposób, żeby jednocześnie zaangażować sponsorów i uczestników. Któż nie chciałby wyjść z e-eventu z elektronicznym gadżetem lub atrakcyjnym voucherem? Podczas Avionté CONNECT 2020 goście mieli okazję, żeby wygrać iPady, głośniki bezprzewodowe czy dzwonki do drzwi z automatyczną kamerą od firm takich jak Adobe, ADP, Equifax. Żeby wzmocnić zaangażowanie i zachęcić gości do zapoznania się z wszystkimi wystąpieniami, wyniki ogłoszono podczas zamknięcia sesji.
12. Filmy od marek
Wszyscy dobrze znają krótkie reklamowe materiały, pojawiające się przed filmami oglądanymi w serwisach streamingowych. Podobne rozwiązania można zastosować podczas wydarzenia online, by zaprezentować swoich sponsorów i zapewnić im niepodzielną uwagę uczestników. Wystarczy, że przed rozpoczęciem sesji wyemitujesz krótki film dostarczony przez markę.\
13. Spersonalizowane awatary
Posiadanie swojego graficznego odpowiednika sprawia, że uczestnik może poczuć się bardziej obecny i zaangażowany w wydarzenie. Goście mogą wchodzić w interakcje i widzieć siebie za pomocą awatara na ekranie. Takie rozwiązanie wprowadzili organizatorzy wydarzenia INBOUND 2020. Uczestnicy mieli możliwość dostosowania swojej wirtualnej postaci poprzez wybór włosów, strojów i innych elementów.
14. Immersyjna przestrzeń wirtualna 3D
Marka Fenty zabrała swoich uczestników do wyjątkowej przestrzeni 3D. Podczas premiery Fenty Skin stworzyli internetowy Fenty House, w którym goście mogli wirtualnie imprezować z Rihanną. Wewnątrz można było wejść do strefy SPA, gdzie wyeksponowano nowe produkty linii, odwiedzić wirtualny bar z przepisem na koktajl, który można przyrządzić samodzielnie w domu, czy zrobić sobie fotkę w wirtualnej budce fotograficznej.
To świetne rozwiązania dla marek, które planują aktywności związane z brandem czy wprowadzanie na rynek nowych produktów.
15. Wycieczka 360 stopni
Co jest kluczem do sukcesu w zakresie wydarzeń online? Interaktywność. Wycieczka 360 stopni pomoże poznać Twoją firmę albo szkołę ludziom z każdego zakątka świata. Uczestnik może samodzielnie „spacerować” po Twoim obiekcie bez ruszania się z własnego fotela. Przygotowanie nietypowego spaceru online przyda się także w sytuacji, kiedy powrócą wydarzenia hybrydowe. Taka wirtualna wycieczka pomoże połączyć doświadczenia zdalne oraz te in-person.
16. Wcześniej nagrane sesje
Wcześniejsze przygotowanie najważniejszych materiałów pomoże Ci wprowadzić swój content na wyższy poziom. Nagranie np. głównych prelegentów i sesji pozwala wyedytować materiał, wprowadzić ulepszenia, dodać napisy czy grafikę, spójną z identyfikacją wydarzenia. Odpowiednio zmontowany materiał wyklucza ryzyko wystąpienia potknięć i błędów, pozwala też na zachowanie odpowiedniej jakości transmisji. Rozwiązanie to będzie pomocne również w sytuacji, gdy prelegent nie ma doświadczenia w wystąpieniach na żywo, co zdecydowanie zniweluje jego stres.
W pełni nagranym wydarzeniem było Adobe SUMMIT. Dzięki temu realizatorzy mogli znaleźć najlepsze miejsca do filmowania, odwiedzić prezenterów w ich domach i dopilnować, aby ustawienia kadru czy oświetlenia były jak najlepsze.
17. Profesjonalne nagrania w studio
Przemyślany e-event od zwykłego webinaru może odróżniać też jakość materiałów. W ich tworzeniu może pomóc wynajęcie dedykowanego studia i pomoc doświadczonego zespołu produkcyjnego. Profesjonalnie nagrane sesje dodatkowo poprawią jakość transmisji i mogą pomóc przenieść Twoje wydarzenie na wyższy poziom.
18. Sesje na zawołanie czyli” on demand”
Zaoferowanie użytkownikom materiałów „na żądanie” pozwoli na dostęp do wartościowych treści jeszcze większej liczbie osób. Nie ogranicza ich strefa czasowa, czy zaplanowane wcześniej zajęcia. To rozwiązanie pozwala wydarzeniu trwać jeszcze długo po zakończeniu emisji na żywo, co przekłada się także na zwiększenie liczby leadów. Sesje na żądanie pozwalają uczestnikom zapoznać się w treściami w dogodnym dla nich czasie i złapać powtórki sesji.
19. Animacje
Nic nie opowiada historii lepiej niż ruchomy obraz. A w wydarzeniu online możesz wspierać się animowanymi grafikami, by zainteresować użytkowników i jeszcze pełniej zanurzyć ich w swojej narracji. Czy to będzie obrazkowa opowieść, czy delikatny ruch w tle sesji – każdy niestandardowy element czyni wydarzenie ciekawszym. Na przykład New Yorker Festival na stronę główną swojego wydarzenia wprowadził poruszającą grafikę. Prawie żaden z uczestników nie przeszedł obok niej obojętnie, a treść animacji wzbudzała emocje i powodowała, że goście chętnie wymieniali się swoimi spostrzeżeniami na jej temat.
20. Tła z jednolitym brandingiem
Chcesz sprawić, by identyfikacja wizualna wydarzenia łączyła wystąpienia wszystkich prelegentów, nawet tych z najdalszych zakątków świata? W tej sytuacji sprawdzą się dedykowane tła. Nie dość, że specjalne zaprojektowane grafiki nadają spójności wirtualnemu wydarzeniu, to likwidują ryzyko oglądania rozpraszającego otoczenia za plecami mówcy. Wszystko, żeby lepiej skupić się na treści.
PORADA:
Zastanawiając się nad własnym e-eventem warto wyjść nieco poza myślenie o wydarzeniu jako o zaplanowaniu wykładu na ZOOMie. Nowe wirtualne przestrzenie otwierają przed organizatorami nowe możliwości. Trzeba jedynie pomyśleć o spotkaniu online jako o nowym doświadczeniu, zaprojektowanym z użyciem starych rozwiązań, ale w nowym ujęciu. Szukaj inspiracji poza swoją branżą i nie odrzucaj na starcie najprostszych pomysłów. Warto pomyśleć o dostarczaniu wrażeń przy pomocy rozrywki i grywalizacji. Ważna jest też personalizacja, aby w tym masowym wydarzeniu uczestnik mógł podkreślić swoją indywidualność.